866/​39

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Parti fra Vejle. I forgrunden en Aa, hvor nogle Drenge fisker, medens andre bader”. 1853. Sign. C. H. Olie på malepap. 35×53.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 290.

Litteratur: Emil Hannover, “Maleren Constantin Hansen”, 1901, omtalt s. 229 som følgende: “Han malede i denne Sommer bl. a. et Parti med Vejle Aa i Forgrunden, hvor nogle Drenge fisker, medens andre bader, en stemningstung, lidt Skovgaardsk Skildring af en blaa dansk Sommerdag over frodiggrønne Enge og fjærne Skovskrænter.”

Proveniens: Malerens datter Signe Konstantin Hansen (1901). Jernstøber Brandts auktion, Winkel & Magnussen 77, 1930 nr. 17. Bruun Rasmussen auktion 131, 1961 nr. 66, afbildet s. 27.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK