2050/697
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Vase/opsats modelleret i form af kvindebuste med låg i form af hat. Dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram, BW, -78, V. 51, Danmark. H. inkl. hat 23,5. Diam. max. 22,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et afslag på øverste kant.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud