2103/​104

Fransk konsolskab af sortbejdset træ, indlagt med intarsia af messing og perlemor, prydet med lister af patineret bronze, plade af hvidbroget marmor. Ca. 1900. H. 107. B. 82. D. 39.

Nøgle medfølger ikke. Løs i samlingerne. Ridser og mærker. Brugsslitage. Finérskader. Revner i finéren. Dele af intarsia mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag