888/​538

Sonja Ferlov Mancoba (f. København 1911, d. Paris 1984)

“Fugl med unge” (også kaldet “Mor og barn”), 1935. Sign. S.F.M. 5/6. Stemplet med bronzestøbermærke Fonderie de la Plaine. Sortpatineret bronze. H. 53.

Litteratur: Troels Andersen: “Sonja Ferlov Mancoba”, Borgen, København, 1979, nr. 5, gengivet s. 15. Litteratur: “Sonja Ferlov Mancoba. Skulpturer/Sculptures”, Forlaget Effort, 2003, kat. 5, gengivet fig. 41 side 61 og side 105. Litteratur: “Sonja Ferlov Mancoba. Maske og ansigt”, Naryana Press, Odder, 2019, kat. 2, gipsversion gengivet i farver som 158.

Sonja Ferlov debuterede på Kunstnernes Efterårsudstilling i 1935 med to skulpturer i gips, hvoraf “Fugl med unge” var den ene.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 24. september 2019

Vur­dering

125.000–150.000 kr

Hammerslag

280.000 kr