2040/891
Kai Lyngfeldt Larsen (f. 1919, d. 1976)
Rullebord af teak med hjul samt et par kubeformede indskudsborde. Model 505. Udført hos Søborg Møbler. Bord med hjul: H. 64. B. 47. H. 80. Indskudsborde: H. 50. B. 40. L. 40. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Messing håndtag mangler.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag