2110/935
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
“Kaiser”. Justérbar bordlampe med stamme, fod og skærm af forkromet og sortlakeret metal. Model CD 6631. Udført og mærket hos Kaiser Idell. H. 42.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere lakering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud