2031/320
Dansk? fuldskæftet jernbeslået fugleskydningsriffel omkring 1860. Kolben har kindpude og netskåret hals hvorpå diopter på stolpe, let graveret lås holdt af enkelt skrue med underlagsskive, snelleaftræk, ca. 86 cm. lang svær ottekantet pibe i kaliber ca. 16 mm. perkussioneret med patentsvansskrue og riflet med 8 riffelgange. På forskæftets underside jernstøtte. (1)
Alt jern mørkt. Kolben noget ormædt og næsestukket mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag