1416/761
Eero Aarnio (f. Helsinki 1932)
“Pastilli”. Stol af gullakeret glasfiber. Formgivet 1967. Udført hos Asko, Finland.
Let brugspatina, herunder mindre ridser. Lak med overfladiske krakeleringer på ryg.
Moderne kunst og design, 15. april 2014
Vurdering
Hammerslag