2048/191
Erik Henningsen (f. København 1855, d. sst. 1930)
Portræt af en kvinde i en lysegrøn aftenkjole siddende i en stol. Sign. Erik Henningsen 1919. Olie på lærred. 98×74,5.
Enkelte minimale afskalninger, primært langs kanten. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag