11942/​91
Richard Mortensen: Komposition fra tidskriftet Klingen, 1942. Sign. Richard Mortensen. Litografi i farver. Bladstørrelse 33×24,5. Rammemål 52,5×41,5.

Be­skriv­el­se

Sælger oplyser

Kunst, antikviteter & design, 17. oktober 2019

Moderne grafik

Kunstner

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

Vur­dering

1.000–1.500 kr.

Hammerslag

500 kr.

500 kr.