2436/773
Hans Hansen samt ubekendt keramiker
Honningkrukke af lertøj dekoreret med okkerbrun og mørkebrun glasur. Sign. DK. Forsynet med låg og honningspade af sterlingsølv med hamret overflade. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1934. Samlet vægt 55 g. H. inkl. låg 10. Diam. 7,5. Honningspade: L. 12,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lågknoppen har fået et tryk som viser sig på lågets underside.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud