Et par kinesiske prydtræer med blomster og blade af halvædelsten og stamme af beviklet metal i retangulære potter af cloisonné dekorerede i rødt, gult, blåt og grønt på turkis grund, på scroll-ben af forgyldt metal. 19. årh.s andel halvdel. Potter H. 11 cm L. 23 cm B. 17 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. april 2021
10 bud