2040/​336

Engelsk theskrin af mahogni med listeindlægninger, let buet låg og ringhanke i siderne, opsat på dyrepoter, indvendigt beklædt med vinrødt velour. 19. årh. H. 18. L. 31. B. 15.

Finérafslag og -revner. Dele af finéren mangler på den indvendige kant af låget. Finéren har løftet sig lidt i venstre side af låget. Den ene fod løs, nyere skruer. Velour gået fra ved lås. Ridser og mærker. Fremstår med alders- og brugsslitage. Indhold og nøgle medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag