1831/​504

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med vippebeslag, satinpoleret stjernefod af aluminium, stamme af stål, betrukket med sort skind. Model 3316. Udført og stemplet hos Fritz Hansen.

Stemplet 3316–2022.

Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, s. 144 og 432–433, 438–439, 467, 471–472. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 60.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Minimale ridser. Professionelt ompolstret.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK