Julius Petersen (f. Aarhus 1851, d. sst. 1911)
Et par prospekter fra Marselisborg Slot ved dag- og nattetide, i forgrunden Christian X's sejlbåd “Rita”. Sign. Julius Petersen. På bagsiden af blændrammerne Christian X's og dronning Alexandrine's, kronede monogram. Olie på lærred. Portalformede skønvirkerammer, øverst med sommer- og vinterudsigt fra slottet. 33×60. Rammer 65×75. (2).
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Malerier og skulpturer, 10. juni 2014