2433/807
Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
“Argenta”. Vase med smaragdgrøn glasur samt motiv af fisk samt bort på overkant og bundrem af sølv. Sign. Gustavsberg, T, 978 O. H. 13. Diam. 10,6.
Let alders og brugspatina.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag