2132/323
Siam Buddha af forgyldt brændt ler, med bemalede øjne, siddende i mediterende stilling. 19. årh. H. 49 cm.
Head glued on the neck. Repaired. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag