12137/50
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Relief”. Kaffeservice af stentøj. Udført hos Kronjyden/B&G. (27)
Best. af; 6 kopper 6 underkopper 6 kagetallerkner 2 sidetallerkner 1 fad, 1 sukkerskål m. låg 1 flødekande 1 tepotte 1 askebæger 2 div. stager
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt nogle glasurkrakeleringer. Fadet med afslag.
Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021
Vurdering
Hammerslag