12137/​50

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Relief”. Kaffeservice af stentøj. Udført hos Kronjyden/B&G. (27)

Best. af; 6 kopper 6 underkopper 6 kagetallerkner 2 sidetallerkner 1 fad, 1 sukkerskål m. låg 1 flødekande 1 tepotte 1 askebæger 2 div. stager

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt nogle glasurkrakeleringer. Fadet med afslag.

Kunst, antikviteter & design, 16. september 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK