2120/​32

Fransk kartelur af forgyldt bronze, rigt støbt med blomster og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk Medaille d'argent vincenti & cie, 1855. Rokokoform. 19. årh. H. 55.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lodder og pendul medfølger. Nøgle mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afskalninger på skiven. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK