2048/221
Samling div. piber, bl.a. bestående af kinesisk opiumspibe L. 25 cm, indisk opiumspibe med piberør og mundstykke af messing L. 29 cm, amerikansk pibe med perlestukket rør, cigaretrør. Etui af messing samt hollandsk tobaksdåse af messing og kobber L. 16 cm. 18–20. årh. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag