'Help'. Stort fuldt signeret s/h fotografi af John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr og George Harrison. Med dedikation fra Paul McCartney, 'To dear Kim & Pia'. Taget under optagelserne til filmen 'Help' i 1965. 25×20.
Proveniens: Gave fra de fire Beatles-medlemmer til dansker ansat hos filmselskabet United Artists. Denne deltog i 1965 i et arrangement i London i forbindelse med filmen 'Help's lancering, i hvilken forbindelse han modtog fotografiet. Indtil i dag nedarvet i den pågældendes familie.
Dette fotografi bærer følgende personers signaturer: John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr og George Harrison. Bruun Rasmussen indestår for autografernes ægthed. Almindelige håndteringstegn. Ellers intet at bemærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
22 bud