1742/123
Thorvald Niss (f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905)
Landskabsparti ved aftentide. Sign. monogram 1884. Olie på træ. 35×26,5.
Udstillet: Det Danske Kunststævne i Forum 1929, nr. 68.
Behov for rensning. Mindre revne i træet. Afskalninger langs kanter.
Ældre malerier og møbler, 16. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag