Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
Interiør med to unge mennesker ved vinduet. Sommeraften. Pigen ser ud af vinduet lyttende til drengen, der spiller fløjte. Antagelig kunstnerens børn i hjemmet Carlsberg i Hillerød. Sign. Viggo Pedersen. Olie på malepap. 48×56.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 336, 1947 nr. 225.
Rettelse 16/9 2021: Fra 'olie på lærred' til 'olie på malepap'.
Malerier og tegninger, 21. september 2021