Raphael , efter, ca. 1700
Spejlvendt kopi af St. Cecilia altertavlen. Usigneret. Olie på lærred. 124×97.
Rafaels original fra ca. 1514–17 befinder sig på Pinacoteca Nazionale, Bologna.
Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Krakeleringer samt mindre afskalninger. Hul/skade på lærred.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021