Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
Komposition. Sign. MA 96 samt sign. på bagsiden Mogens Andersen 1996. Olie på lærred. 190×285.
Udstillet: “Mogens Andersen - Fra atelieret”, Randers Kunstmuseum og Nivågaard Malerisamling, 2002.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019