Foto endnu ikke klar
895/​23

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

James Northcote (f. Plymouth 1746, d. London 1831)

Mendel Levin Nathanson (1780–1868) i sort frakke og hvid skjorte med halsbind. Sign. Js (James) Northcote pinx 1803. Olie på lærred. Oval i firsidet ramme. 76×62. (2). Esther Herfurth (1777–1849) i hvid kjole i empiresnit med blonder. Gift 1799 med M. L. Nathanson. 1798. Usigneret. Olie på lærred. Oval i firsidet ramme. 68×52,5. (2).

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 698, afb. b. II s. 452.

Udstillet: Kunstforeningen, “En Samling af Jens Juels Malerier, Tegninger og Kobbere”, 1828 nr 59 og benævnt “malet 1798” og "tilhørende grosserer Nathanson.

Københavns Universitet, “Fortegnelse over de Kunstgjenstande, der udstilles paa Universitetet i København. Danske Malere fra Abildgaard til nu”, julen 1843 nr. 33. “Portrait. Tilhører Grosserer Nathanson”.

Industriforeningen, København, “Jødisk Udstilling”, 1908 nr. 791 (Esther) og 787 (Mendel).

Kunstforeningen, “Jens Juels arbejder”, 1909 nr. 131.

Fyns Stiftsmuseum Odense, “Jens Juel”, 1960 nr. 102.

Kunstforeningen, “Jens Juel. Malerier i privat eje”, 1982 nr. 67.

Kunstforeningen, “Indenfor Murene, Jødisk kunst og kultur i Danmark”, 1984 nr. 39 afb. s. 55.

Litteratur: E.F.S. Lund og C.C. Andersen (red.), “Danske malede Portrætter”, bd. VII, 1900, 1, s. 78.

Nathanson kom fra små kår i Altona og var næsten uden uddannelse indtil han via sin mormor kom til København. Begavet var han og han arbejdede sig op til at blive storkøbmand, nationaløkonomisk forfatter og redaktør af Berlingske Tidende 1838. 1798 etablerede han sig som selstændig manufakturhandler og gik direkte til producenterne uden om mellemhandlerne. Han tog ophold i England, hvor han lærte nye forretningsmetoder. Under dette ophold er han sikkert blevet portrætteret af James Northcote, som var elev af Sir Joshua Reynolds og en kendt portrætmaler.

Hans forretninger gik op og ned, men på trods af dette var han meget samfundsengageret. Bl.a. stiftede han den mosaiske friskole for drenge 1805 og 1810 Carolineskolen for piger. Han var nok den enkeltperson, der gjorde mest for at få jøderne integreret i det danske samfund. I hjemmet kom betydningsfulde forfattere og kunstnere som digterne Jens Baggesen og Henrik Hertz, malerne C. A. Lorentzen og C. W. Eckersberg og komponisten F. Kuhlau for at nævne nogle.

C. W. Eckersberg skildrer i sin store portrætgruppe: "Det Nathansonske familiebillede” fra 1818, ægteparret, der modtages af parrets 8 børn efter audiensen hos kongen. (KMS1241).

Proveniens: I den portrætteredes familie til i dag, som er efterkommere efter datteren Bella, der malt af C. W.Eckersberg med søsteren Hanna i en stue med et fuglebur , Statens Museum for Kunst KMS3498.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK