2032/​25

Ludovica Thornam (f. Horsens 1853, d. København 1896)

En afklædt kvindelig model med nedslået blik. Sign. L. Thornam 94. Olie på lærred. 72×53.

Lærredet er dubleret. Nogle retoucheringer. Nogle mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK