Dansk Louis XVI chatol af mahogni, kabinet med to profildøre, udskåret med tandsnit, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum samt hemmelige skuffer bag spejlkabinetet, underdel med fire store skuffer. København, 18. årh.s slutning, H. 225. B. 125. D. 60.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde" Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Falmet. Brugsslitage. Ridser og mærker.
Danske Banks gamle hovedsæde – online salg del I, 23. september 2024
12 bud