Kinesisk vase af porcelæn, sider dekoreret i farver med figursceneri i form af kvinder spillende spillende og musik, hals og bund rigt dekoreret i blå med med blomster og bladværk. Mærket Qianlong, men 20. årh. H. 26 cm.
Proveniens: Hjembragt af kaptajn Erling Høper, rederiet Skov, i ca. 1950. En pendant solgt på 861/485
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 28. maj 2019