12003/​115

Dansk snedkermester

Højrygget armstol med stel af mahogni og bejdset bøg. Sæde samt ryg betrykket med sort hestehår. Udført ca. 1940'erne. H. 97. B. 55.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Spor fra at sprosser har været flyttet. Hestehår i god stand med enkelte pletter.

Fra Direkte

Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Dette emne er udgået