1946/357
Græsk ikon, midte med ærkebiskop og den hellige martyr Marina af Antioch slående på djævel. Tempera på træpanel med forsænket billedflade. 19. årh. 39×30.
Marina is one of two prominent saints who are shown beating a devil.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Hjørne delvis defekt. Bagside med delvis forkullet overflade.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud