2203/760
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Mina”. Armstol af formspændt bøg, sæde og ryg med grønt uld, hjørner med keder af naturskind. Udført og mærket hos Mathsson International, 1992. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag