Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
Spisestue mahogni bestående af cirkulært spisebord med udtræk og tre tillægsplader, 10 stole, sæde betrukket med orange mønstret stof, skænk med to låger og fire skuffer samt dækketøjsskab. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. Bord: H. 74. Diam. 120. Fuld L. 285. Skænk: H. 88. L. 180. D. 54. Dækketøjsskab: H. 135. B. 123. D. 43. (16)
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og skjolder samt enkelte finerskader.
Moderne kunst og design - udskudt, 15. oktober 2015