812/454
Kolossal lysekrone, tilskrevet Felix Chopin Factory, af forgyldt bronze, 48 lysarme i form af drager, profileret stamme og drypskåle af japansk porcelæn, dekoreret i farver. 19. årh.s slutning. H. 182. Diam. 152.
Lignende arbejde af Chopin på Yusupov paladset i Skt. Pedersborg. Litteratur: Russian Bronzes, Trefoil Press Moscow, 2003, s. 161.
Møbler, bronzer, ure og tæpper, 2. juni 2010
Vurdering
Hammerslag