812/​454

Kolossal lysekrone, tilskrevet Felix Chopin Factory, af forgyldt bronze, 48 lysarme i form af drager, profileret stamme og drypskåle af japansk porcelæn, dekoreret i farver. 19. årh.s slutning. H. 182. Diam. 152.

Lignende arbejde af Chopin på Yusupov paladset i Skt. Pedersborg. Litteratur: Russian Bronzes, Trefoil Press Moscow, 2003, s. 161.

Møbler, bronzer, ure og tæpper, 2. juni 2010

Vur­dering

350.000 DKK

Hammerslag

1.200.000 DKK