2108/​502

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/2”. Bordlampe med stel af patineret bruneret messing, mrk. Pat. Appl. Lang gennemgående afbryderstang. Senere monteret med O-3½/2 over- og mellemskærm af et-lags gult opalglas. Stel udført 1927–1928 hos Louis Poulsen. H. 45. Diam. 33.

I feb. 1927 inden godkendelse af patentansøgning lancerer Louis Poulsen PH bordlampen, som stemples “Pat. Appl.” Patentet opnåes i maj 1928, hvorefter efterfølgende lamper stemples “Patented”.

Litteratur: “Tænd!”, 1994, side 138 og 150.

Litteratur: Kataloget “PH lampen”, 1927, side 28 –31.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Underskærm mangler. Stel i god patineret stand. Skærme med afskalninger. Overskærm med et minimal afslag på nederste kant. Mellemskærm med kanthak på overkant. Ældre stofledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

(Autobud) 36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK