2413/181
Axel M. Lassen (f. København 1869, d. sst. 1946)
“Udsigt fra min bolig Nyhavn 65”. Parti fra Nyhavn med vajende Dannebrog. Sign. monogram 1941. Olie på lærred. 44×54,5.
Mindre krakeleringer og afskalninger. Retoucheringer. Lap på bagsiden. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag