914/​931

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

“Parti fra Vejle Fjord. Bygevejr.” Sign. monogram 56. Olie på lærred. 43×62.

Udstillet: Foreningen for National Kunst, “Vilh. Kyhn. 1819–1903. Hundredaars Udstilling”, 1919 nr. 83.

Proveniens: Grosserer E. Aug. Bloch, dennes dødsboauktion København 17.-18. februar 1920 nr. 76. Etiket fra Winkel & Magnussen auktion 20. april (ukendt år) med titlen “Parti fra Vejle Fjord. Bygevejr”.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK