Hans Hedberg (f. Köpmansholmen 1917, d. 2007)
Skulpturel lågkrukke af hårdtbrændt fajance, modelleret i form af græskar. Dekoreret med orange glasur med røde, blågrå og brune elementer. Indvendigt dekoreret med grøn glasur med brune elementer. Sign. monogram. Unik. H. ca. 11,5. Diam. 26.
Proveniens: Privatsamling, Monaco.
Moderne kunsthåndværk og design, 13. juni 2024