1409/​696

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Hugo Grün

Marmeladekrukke af stentøj modelleret med vertikalt, rillet mønster i relief. Dekoreret med gråbrun glasur med grønne elementer. Sign. monogram 129. Forsynet med låg af sølvplet. Stemplet monogram. H. 11,5.

Enkelte minimale afslag ved krukkens profileringer. Almindelig brugspatina.

Moderne kunst og design, 25. februar 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

850 DKK

850 DKK
800 DKK
750 DKK