2109/​213

God forgyldt Frederik VI sabel i skede - såkaldt “hundehovedssabel” i skede for højere stående officer. Grebet forestiller næppe en hund, men snarere en løvinde på en opsats af bladranker. Grebsskaller i perlemor? der nu mangler, parerstang af såkaldt Hetsch type uden parerstang og begge skedefjedrerne bærer Frederik VI kronede monogram, den enæggede klinge er ca. 80 cm. lang med bred hulslibning på begge sider med enkel æstning på øverste fjerdedel. Skeden i forgyldt messing er dekoreret med bladværk og påsatte skjolde. Øverst det store danske våben som benyttet 1819–1903 og de to andre med militære stributter. (1)

Det meste af forgyldningen afslidt, grebsskallerne mangler og klingen plettet og lettere hakket.

OBS: der kræves en gyldig blankvåbentilladelse fra politiet for at dette emne kan udleveres.Er køberen af dette lot bosat i udlandet, kan udlevering kun ske til autoriseret speditør med våbentilladelse.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag