921/​887

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Ægypterstolen”. Sæt på otte stole med stel af teak. Sæde samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1949. Udført ca. 1950'erne hos snedkermester Niels Vodder, stemplet. (8)

Proveniens: Nærværende stole hidrører fra samme hjem som Finn Juhl “Judasbordet”, lot nr. 885.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 125.

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK