2441/9037
Svensk stenbord med plade af Ölandsten underdel af sortmalet træ, front med skuffe, balusterformede ben, hvor imellem fodlister. 19. årh.s midte. H. 79. L. 111. B. 60.
Restaureret. Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Senere bemalet barok underdel. Plade og underdel ikke originalt sammenhørende. 18. årh. med senere tilføjelser.
Vurdering