1908/683
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa med ben af eg, sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunligt uld. Model 2333. Udført hos Fredericia Furniture, 2003. L. 207.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder i side ude af facon. Nederste del af ben med fugtskjolder.
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Vurdering
Hammerslag