Foto endnu ikke klar
891/​81

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Portræt af en ung kvinde i frakke med pelskrave og hat med slør. 1886. Sign. L. A. Ring. Olie på malepap. 31×25.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 63.

Proveniens: Valborg Hertz (1910). Bruun Rasmussen 476, 1985 nr. 158.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK