L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Portræt af en ung kvinde i frakke med pelskrave og hat med slør. 1886. Sign. L. A. Ring. Olie på malepap. 31×25.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 63.
Proveniens: Valborg Hertz (1910). Bruun Rasmussen 476, 1985 nr. 158.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019