2117/32
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, ved urhus Afrodite og putti, skive af hvid emalje med arabertal. Urværk stemplet Just, C.H. Paris. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 37. B. 34. D. 15.
Pendul, optræksnøgle og justeringsnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. april 2021
Vurdering
Hammerslag