899/​1235

Gottfred Eickhoff (f. Frederiksberg 1902, d. København 1982)

“Kvindefigur II”. Sign. Eickhoff 1935; stemplet L. Rasmussen København samt VII. Patineret bronze. H. 60.

Litteratur: Anne Hald: “Gottfred Eickhoff. Dialog med billedhuggeren og tegneren”, København 1996, motivet omtalt og version geng. s. 87–88. Litteratur: Aavard Rostrup “Vor Tids Kunst - 40”, side 25, København, 1949. Proveniens: Et eksemplar af figuren på Statens Museum for Kunst, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK