921/​36

Thorvald Niss (f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905)

Ruinerne på Cap Sunion i Grækenland. Sign. monogram. Olie på lærred. 175×110.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. ​2069. Bruun Rasmussen auktion 917, 2023 nr. 526.

Thorvald Niss besøgte Italien og Grækenland i 1885–86 og igen i 1892.

Cape Sounion er forbjerget på den sydligste spids af Attika-halvøen, 8 kilometer syd for byen Lavrio og 69,5 km sydøst for Athen i Athens riviera.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK