2142/​7527

Olav Christopher Jenssen (f. Sortland, Vesterålen 1954)

Uden titel. Sign. Olav Christopher Jenssen, Berlin, 28. Feb. 2000. Farvekridt og voks på papir. Bladstørrelse 56×76.

Udstillet: "Olav Christopher Jenssen - The Empty Drawing Room“, Kunstverein Göttingen, april - maj 2000; Oldenburger Kunstverein, juni - august 2000 og Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder, marts - juni 2001. Proveniens: Privatsamling, Tyskland.

Undersøgt i ramme. Håndteringsmærker og misfarvninger.

Samtidskunst, 19. oktober 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag